Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
               

18. septembrī Lielvārdes Edgara Kauliņa vidusskolā Lielvārdes novada pašvaldība un SIA „Ķilupe” pasniedza kartona kastes makulatūras vākšanai katrā klasē. Bet skolas pagalmā tika izvietoti trīs jauni šķiroto atkritumu konteineri – viens stikla un divi papīra un PET iepakojumam.

Visi varēja redzēt un priecāties arī par skolai piešķirto Zaļo diplomu, kuru skolas direktors Aigars Kruvesis nodeva Ekoskolas prezidentes 11.b klases skolnieces Lauras Lazdiņas rokās.

Prieku par skolēnu iniciatīvu, aktīvo darbību un jaunajām iecerēm izteica Lielvārdes novada domes priekšsēdētāja Santa Ločmele.

Lielvārdes novada domes priekšsēdētājas vietniece Vita Volonte pašvaldības vārdā dāvināja Ekopadomei ekoloģisku datu nesēju – zibatmiņu ar novada logo.

SIA „Ķilupe” valdes locekle Ilma Saulīte uzsvēra, ka tieši skolās svarīgi veikt atkritumu šķirošanu, jo bērni savas zināšanas nodod tālāk vecākiem, paplašinot to cilvēku loku, kuriem atkritumu šķirošana ir ikdienas sastāvdaļa.

Kāda ir šī nozīmīgā zaļā notikuma priekšvēsture?

Lielvārdes vidusskolas skolēni un skolotāji, darbinieki un bērnu vecāki 2016. gada novembrī izveidoja Ekopadomi. Par gada tēmu tika izvēlēts „Veselīgs dzīvesveids”.

Lai iekļautos Latvijas ekoskolu kustībā, bija nepieciešams skolas vides novērtējums. Šo darbu veica Ekopadomes darba grupas. Tika novērtēta skolas drošība, skolas somu svars, elektrības un ūdens patēriņš, atkritumu apsaimniekošana, transports, ēdināšana, skolas vide un apkārtne. Ekopadome iesniedza priekšlikumus skolas darba uzlabošanai, tie tika nosūtīti arī uz Ekoskolu koordinācijas centru Rīgā.

Novērtējumā Ekopadome bija ieteikusi kartona konteinerus papīram ne tikai pagalmā, bet katrā klasē.

Vides izglītības fonds Ekopadomes paveikto darbu novērtēja ļoti augstu, īpaši uzsverot izmaiņu novērošanu un progresu ilgtermiņā, kā arī plašu sabiedrības iesaistīšanu. Fonds atzina, ka Lielvārdes vidusskola ir Zaļā diploma cienīga.

Šī gada 12. septembrī Rīgā Nacionālajā bibliotēkā notika ekoskolu darba gada rezultātu izvērtējums, kur Lielvārdes vidusskola saņēma Zaļo diplomu un oficiālu apstiprinājumu, ka ir pilntiesīga ekoskola.

Pateicoties Ekopadomes iniciatīvai un skolas vadības atbalstam, izmaiņas skārušas arī ēdināšanu. Skolas ceturto līdz septīto klašu skolēni virtuvē tagad izmanto termotraukus, kuros ēdienu ieliek paši. Ēdiens ir silts, un bērniem patīk, ka var sev ielikt traukā tik daudz, cik varēs apēst.

Šefpavārs Matīss Zariņš atzīst, ka līdz ar to pārtikas atkritumu tiešām kļuvis mazāk.

Šobrīd sācies jauns Ekopadomes darba posms – skolas vides izvērtēšana, kas atkārtoti notiks arī maijā. Jaunā gada tēma ir „atkritumi”. Ja veiksies labi, Lielvārdes vidusskola nākamā gada septembrī saņems arī Zaļo karogu.

Skolotāja Velta Gobiņa, Ekoskolas projekta vadītāja kā lielāko vērtību atzīst to, ka bērni jūtas kā saimnieki savā skolā. Svarīgi, ka bērni iemācās rīkoties un saprast, ka tieši no viņu rīcības ir daudz kas atkarīgs – kāda vide būs skolā, tās apkārtnē, pilsētā un novadā.

Beatas Kempeles teksts un foto.


 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu