Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
        Latviski  English 
Lielvārdes novada ģērbonis

Sākoties skolēnu brīvlaikam, bieži vien bērni mājās paliek vieni. Diemžēl, vasara ir tas gadalaiks, kad bērni gūst dažādas traumas. Kā rīkoties, lai pasargātu savu bērnu brīžos, kad vecāki nav blakus?

  • Nekad neatstājiet mazu bērnu istabā, kurā ir atvērts logs vai balkona durvis, kaut arī šķiet, ka uz palodzes bērns nekādi nespēj nokļūt;

  • Ja bērniem ir pieejams batuts, tam noteikti būtu jābūt ar drošības tīklu, batuta atsperēm jābūt pārklātām. Neļaujiet vienlaikus vairākiem bērniem tajā lēkāt, lai arī cik prātīgi un uzmanīgi viņi būtu. Mediķi batutus ierindo starp bīstamākajām bērnu izklaidēm! Tā, kā batutā iespējams gūt dažādas un pat smagas traumas, bērni batutā drīkst atrasties tikai tad, ja blakus ir pieaugušais.

  • Nekad neļaujiet bērnam atrasties pie ūdens bez pieaugušā klātbūtnes. Pieskatot bērnus peldēšanās laikā, nelietojiet mobilo tālruni, jo, pat uz mirkli novērsta uzmanība var būt liktenīga – noslīkšana notiek ātri un klusi. Ideāli, ja gan pieaugušie, gan bērni ir apguvuši pirmās palīdzības sniegšanas pamatus. Materiāli par drošību uz ūdens un pirmo palīdzību atrodami arī internetā, piemēram: http://www.nmpd.gov.lv/nmpd/padomi/drosiba_uz_udens/?page=0&doc=807&ins_print=1

  • Regulāri ar bērniem pārrunājiet to, cik ilgi bērns drīkst atrasties saulē, kā bērns var kontrolēt to, cik ilgi viņš atrodas saulē. Nekad neatstājiet bērnu vienu automašīnā, pat, ja jūs „uz mirkli ieskrieniet veikalā”, automašīnas salons uzkarst ļoti ātri. Staigājot ar mazuli, kas atrodas ratiņos, karstā laikā vēlams pastaigām izvēlēties ēnainās vietas, nepārklāt bērna ratiņus pat ar plānu audumu. Ja bērns ratiņos guļ ārā, ratiņiem jābūt novietotiem ēnā un ik pa laikam jāpārliecinās, vai tiem virsū nav sākusi spīdēt saule.

  • Ja bērns brauc ar velosipēdu, noteikti jālieto aizsargķivere. Atsākoties velo sezonai, ar bērnu jāizrunā visi drošības nosacījumi, ceļu satiksmes noteikumi (var skatīt: http://berniem.csdd.lv/content/index.php/satiksmes-drosiba/velosipedu-vaditaji/velobrauceja-iespejas ).

  • Pārrunājiet ar bērniem, kā rīkoties, ja uz ielas bērnu uzrunā svešs cilvēks. Īsa videofilma, kas var palīdzēt sarunā ar bērnu: http://www.dzimba.lv/lv/berna-personiska-drosiba-saskarsme-ar-svesiniekiem-uz-ielas/

  • Bērns līdz 7 gadu vecumam nekad nav atstājams viens, ne tikai tādēļ, ka to liedz likums, bet tādēļ, ka bērns līdz septiņu gadu vecumam pilnībā nespēj izvērtēt savas rīcības sekas, riskus, var nespēt adekvāti rīkoties bīstamās situācijās.

  • Pēc likuma bērnus pieskatīt var personas no trīspadsmit gadu vecuma, bet, pirms atstāt jaunākos bērnus vecākas māsas vai brāļa uzraudzībā, būtiski jāizvērtē, vai šis pusaudzis spēj uzņemties atbildību par jaunākajiem bērniem. Arī pusaudzis ir tikai bērns un ne vienmēr spēj spriest un rīkoties kā pieaugušais, īpaši krīzes situācijās.

Noteikti ar bērniem pārrunājiet to, ko darīt, ja kaut kas ir noticis:

  • Parādiet, kā ātri sazvanīt glābšanas dienestu – 112, uzlieciet lapiņas ar šo tālruņa numuru visās telpās;
  • Ja iespējams, atrodiet kādu pieaugušo pie kā bērni var meklēt palīdzību vecāku prombūtnē, piemēram, sarunājiet ar kaimiņos dzīvojošo senioru, ka īpašos krīzes gadījumos jūs bērni skries pie viņa lūgt palīdzību.

Lūdzam arī līdzcilvēkus, gadījumos, kad redzat, ka bērns vai bērni ir bīstamās vai potenciāli bīstamas situācijās, neignorēt to – runāt ar pašiem bērniem par redzēto, ja iespējams, informēt bērnu vecākus.

Plaša informācija par bērnu drošību vasarā: https://www.vm.gov.lv/lv/tava_veseliba/ieteikumi_bernu_drosibai_vasara/?print

Sociālā darbiniece darbā ar ģimenēm un bērniem,
Evija Rutmane

 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu