Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
             

21.aprīlī pie Lēdmanes pamatskolas 8.klases jauniešiem ciemojās Madara Pelnēna, kura aktīvi darbojas ar foruma teātri, lai arī jauniešus iepazīstinātu ar šo metodi.

Kā jauniešiem pastāstīja Madara, foruma teātra aizsākumi meklējami aptuveni pirms septiņdesmit gadiem Brazīlijā, kur cilvēki no graustu rajoniem sanāca kopā, lai uz ielas izspēlētu dažādas sev aktuālas problēmas un meklētu tām risinājumus. Tolaik tas ieguva nosaukumu “Apspiesto teātris”. Šodien tā pēcteci foruma teātri izmanto daudz dažādos veidos, taču pamatdoma – iespēja caur teātra spēli runāt par sev un sabiedrībai aktuālām problēmām un meklēt tām risinājumus - paliek tā pati.

Pamatā foruma teātrī vispirms tiek atrasta kāda problēma, par ko iesaistītie vēlas runāt.Šī problēma tiek izspēlēta situācijā, novedot situāciju līdz diezgan traģiskam vai skumjam nobeigumam – kas būtu sliktākais, kas varētu notikt. Pēc tam situācija tiek spēlēta vēlreiz. Cilvēki, kas to vēro foruma teātrī tiek saukti par skatieriem, jo jebkurš no viņiem ir gan skatītājs, gan aktieris ja par tādu vēlas kļūt. Situāciju spēlējot vēlreiz, brīdī, kad kādam no skatieriem šķiet – šis vai cits varonis varētu rīkoties citādi, viņš sasit plaukstas, saka “Stop” un stājas varoņa vietā, lai mēģinātu situāciju mainīt.

Lēdmanes jaunieši nodarbību pie Madaras uzsāka ar iesildīšanos kā arī mazām improvizācijas etīdēm, bet pēc tam izvēlējās sev aktuālu problēmsituāciju, lai to izspēlētu un meklētu risinājumus ar foruma teātra palīdzību. Noslēguma aplī jaunieši atzina, ka viņiem ir patikusi šī nodarbība un laiks ticis pavadīts interesanti, vairāki jaunieši minēja arī to, ka nodarbība likusi aizdomāties, paskatīties uz lietām citādi, dziļāk nekā ikdienā, kā arī izjust dažādas izjūtas, kad spēlē tika ieņemta arī cita, ne tikai sev ierastā ikdienas loma. Jaunieši izteica vēlmi piedalīties šāda veida nodarbībā vēl kādu reizi.

Liels paldies klases audzinātājai Zojai Kašai par atvērtību šādām aktivitātēm, Madarai par nodarbības vadīšanu, jauniešiem par aktīvo līdzdalību un Lielvārdes novada pašvaldībai par atblastu!

Sagatavoja:
Rūta Misāne,
Sociālais pedagogs Lēdmanes pagastā.

 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu