Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
             

22. septembrī, kad Baltu zemju pilskalnos atmirdzēja vienības ugunis, mūsu novadā tām pievienojās ugunskuri Lielvārdē un Lēdmanē.

Lielvārdē pie Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja Baltu vienības dienu svinējām kopā ar Lielvārdes folkloras kopu "Josta" un LU folkloras deju kopu "Dandari".

Lielvārdieši cēla galdā rupjmaizi, medu, sieru, ābolus un bija sarūpējusi arī maizīti, ar ko dalīties – kā brālības un vienotības simbolu.

Vakars sākās ar folkloras kopas "Josta" vadītājas Ilzes Vecmanes uzrunu. Lai cik pārliecināti esam par savām zināšanām, bija vērtīgi atcerēties mūsu vēstures lappuses:

„Tālajā 1236. gada 22. septembrī baltu ciltis satrieca Zobenbrāļu ordeni, tā bija viena no pirmajām lielajām baltu cilšu uzvarām. Kaujas priekšvakarā tika dota uguns zīme – vienosimies!

2000. gadā Lietuvas un Latvijas saeimas 22. septembri pasludināja par Baltu vienības dienu.

Pirmo reizi baltu vienības uguņu sasauksme bija sarīkota starp Lietuvas un Latvijas pilskalniem. Vienības ugunis izplatījās pāri robežām, un pagājušajā gadā baltu vienības ugunis atmirdzēja jau 180 pilskalnos Lietuvā, Latvijā, Polijā, Baltkrievijā un citās valstīs.”

Savukārt Anastasija Neretniece dalījās atmiņās par Baltu vienības dienas svinību pirmsākumiem Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā.

Muzeja pagalmā gaiši dega ugunskurs, krāsaini gaismekļi un lāpas, visus vienoja folkloras kopas „Jostas” uzsāktās dziesmas un LU folkloras deju kopas "Dandari" aicinājums iet kopīgās dejās. Dejas raksti vērtās gan aizrautīgi, gan svinīgi, apliecinot mūsu dzīvesspēku un tradīciju turpinājumu.

Savukārt svinību dalībnieki Lēdmanē Baltu vienības dienu atzīmēja kopā ar Lielvārdes garnizona ansambli, kuri gan uzstājās paši, gan aicināja lēdmaniešus dziedāt līdzi.

Lēdmanē par baltu vēsturi, īpaši, par Saules kauju, stāstīja bijušais vēstures skolotājs un pētnieks Marijans Mežals. Viņa atziņa – senatnē zīme, ka kaimiņu apmetnes kalnā nav ugunskura, nozīmējusi, ka kaut kas noticis, un ir jāsteidzas palīgā, bet, ja ugunskurs dedzis – viss ir kārtībā.

Šajā Baltu vienības dienā uguns uz tāla kalna bija zīme, ka esam, bet uguns iedegšana vienā laikā – mūsu vienotība.

Pašvaldības izdevumu redaktore Beata Kempele

Beatas Kempeles (Lielvārdē) un Venerandas Trumekalnes (Lēdamanē) foto.

 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu