Kontaktinformācija  |  Viegli lasīt  |  Lapas karte   
             

Sākoties skolas mācību gadam, arvien vairāk bērni uz skolu un no skolas dodas ar velosipēdiem, tāpēc Lielvārdes novada pašvaldības policija aicina vecākus ar bērniem pārrunāt Ceļu satiksmes noteikumus. Velosipēdists ir vismazāk aizsargātais satiksmes dalībnieks un jebkura sadursme ar gājēju, automašīnu vai citu šķērsli var būt ārkārtīgi bīstama un pat nāvējoša. Tāpēc katram velosipēda vadītājam, kā arī vecākiem par bērnu drošību jārūpējas pašiem. Statistika liecina, ka, palielinoties riteņbraucēju skaitam, palielinās arī ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros ir iesaistīti tieši riteņbraucēji. Tādēļ riteņbraucējam, atbilstoši savām spējām un izpratnei par ceļu satiksmē notiekošo, vienmēr jāizvēlas visdrošākā pārvietošanās maniere. Bērni bez tiesībām neatkarīgi no vecuma drīkst braukt ar velosipēdu patstāvīgi dzīvojamajās zonās, daudzdzīvokļu namu pagalmos un vietās, kur nepārvietojas mehāniskie transportlīdzekļi. Braukt pa brauktuvi vai nomali pilngadīgas personas pavadībā atļauts bērniem, kas ir vecāki par 7 gadiem. Bērniem līdz 10 gadu vecumam obligāti  jābrauc ar pavadoni, kas ir pieaugušais ar tiesībām.

Braukt ar velosipēdu ceļu satiksmē patstāvīgi atļauts personai, kura sasniegusi 10 gadu vecumu un kurai ir velosipēda vadīšanas apliecība. Sasniedzot desmit gadu vecumu, ir iespējams nokārtot velosipēda vadītāja eksāmenu un iegūt apliecību kādā no norādītajām Ceļu satiksmes drošības direkcijas nodaļām. Atgādinām, ka sods par velosipēda vadīšanu bez apliecības ir no 7 līdz 30 euro.

Vēl aizvien lielai daļai bērnu un jauniešu nav izpratnes par aizsargekipējumu, kas jālieto, braucot ar velosipēdu. Traumas, kas gūtas braucot ar velosipēdu bez īpaša aizsargekipējuma, var būt īpaši nopietnas un smagas. Biežākās traumas, ko gūst velosipēdu vadītāji, ir dažādi sasitumi, ceļgalu traumas, smadzeņu satricinājumi. Tāpēc vecākiem ir jāpārliecinās ne tikai par bērna velosipēda tehnisko stāvokli, bet arī jāpārbauda un jāpārliecinās, ka bērns dodoties braukt ar velosipēdu, lieto aizsargķiveri un citu aizsargekipējumu. Saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumu 201.pantu, bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, braucot ar velosipēdu, galvā jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei. Par aizsprādzētas aizsargķiveres nelietošanu, kā arī pasažiera vešanu bez aizsprādzētas ķiveres, Valsts policija var izteikt brīdinājumu vai piemērot sodu vadītājam līdz 30 euro.

Svarīgi atcerēties, ka pārvietojoties ar velosipēdu diennakts tumšajā laikā, velosipēdam jābūt aprīkotam ar gaismas lukturiem. Velosipēdam priekšā jābūt piestiprinātam baltas krāsas lukturim, bet aizmugurē jābūt sarkanas krāsas lukturim. Ja velosipēdam šādu lukturu nav, vai tie nedarbojas, tad velosipēda vadītājam mugurā jābūt atstarojošajai vestei vai apģērbam ar labi redzamiem gaismu atstarojošiem elementiem.

Jāatceras, ka piedaloties ceļu satiksmes plūsmā, ir ļoti būtiski ievērot ceļu satiksmes noteikumus, dodot priekšroku gājējiem un autovadītājiem. Situācijās, kad priekšroka ir velosipēda vadītājam, ir jāpārliecinās par savu drošību un jābūt piesardzīgam. Īpaši uzmanīgiem jābūt, braucot garām autostāvvietām vai pagalmu izbrauktuvēm, autovadītājs var nepamanīt velosipēdistu un izraisīt sadursmi.

Lielvārdes novada pašvaldības policija aicina vecākus būt atbildīgākiem par savu bērnu drošību uz ceļa, braucot ar velosipēdiem, skrituļslidām, skrituļdēļiem, skrejriteņiem, aprīkojot bērnu ar atbilstošu ekipējumu, lai maksimāli izvairītos no traumu gūšanas. Lūdzam vecākus biežāk pārrunāt drošības noteikumus ar saviem bērniem un iepazīstināt tos ar Latvijas riteņbraucēju apvienības 2015.gada sagatavoto bukletu „Velosipēds satiksmē”, kas ir pieejams interneta vietnē:

http://veloriga.lv/box/files/BUKLETS_VELOSIPEDISTS_SATIKSME/velosipdists_satiksm.pdf

Gatavojoties velosipēda vadītāja apliecības iegūšanai nepieciešams izmantot dažādus mācību materiālus, bērniem noderīgi mācību materiāli pieejami interneta vietnē: http://www.berniem.csdd.lv/

 

Lielvārdes novada pašvaldības policijas

inspektore Baiba Runča

 X 
Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītat, ka Lielvārdes novada pašvaldība uzkrās un lietos sīkdatnes Jūsu ierīcē.
Vairāk informācijas Piekrītu